Letar du efter en annorlunda variant på äppelmos? Vad sägs om äppelmos med chaikryddor i form av kanel, kardemumma, stjärnanis, ingefära, nejlikor och muskotnöt plus mörkt muscovadosocker för att få till en mustigare smak. SÅ vansinnigt gott och dessutom busenkelt att göra! Behöver du syltetiketter till chai-äppelmoset, så kan du skriva ut dem gratis här.
ÄPPELMOS MED CHAIKRYDDOR RECEPT
Ingredienser:
850 g äpplen
1,75 dl mörkt muscovadosocker
4 dl vatten
saften från 0,5 citron
6 st torkade nejlikor
2 tsk malen kanel
0,25 tsk malen ingefära
1 tsk färdigmalen kardemumma (om man maler själv behövs mindre)
0,25 tsk malen muskotnöt
1 st torkad stjärnanis
Gör så här:
- Tvätta äpplena. Tag bort kärnhusen med en urkärnare och dela äpplena i klyftor. Skalet kan sitta kvar.
- Lägg alla ingredienser i en gryta och koka upp. Låt småkoka i ca 10 minuter. Rör om då och då.
- Kör äppelmassan genom en passervagga, så att klumpar finfördelas och skalen skiljs ut.
- Smaka av om moset är lagom sött och tillsätt eventuellt mer socker vid behov (sötman skiljer sig mellan olika äppelsorter).
- Häll äppelmoset på varma och sterila glasburkar eller frys ned det. För att lättast få glasburkarna varma och helt rena kan man ställa in dem i ugnen på 125 grader i 10 minuter. Locken kan man antingen lägga in i ugnen eller koka i vatten.
FLER ÄPPELRECEPT: Frasig äppelgalette, Klassiskt äppelmos
FÖLJ HUNGRY HEART PÅ: BLOGLOVIN’, Facebook, Instagram och Pinterest
Stina - Tillvaron.se
Vad roligt med en ny variant! Jag gillar verkligen smaken av chai så jag borde kanske testa :)
Ruth
Roligt att du gillar den, Stina! Och det är väl klart att du skall testa!! =)
Katarina
Snygga burkar! Jag brukar inte koka upp mitt äppelmos, bara skalar och tärnar äpplet och sedan kör jag det med stavmixern. Tycker det blir mer friskt i smaken då och så inbillar jag mig att det blir mer nyttigheter kvar av äpplena.
Hungry Heart
Gammal produktdesign är oftast så himla mycket snyggare, tycker jag. =) Det låter verkligen friskt och gott att göra äppelmos utan kokning och jag tror säkert att det bevarar näringsämnena bättre. Min sambo är dock allergisk mot stenfrukter, så vi måste värma upp moset om han skall kunna äta det. Men jag skall prova din variant nästa år! Hur är det med hållbarheten för ett sådant mos?