This post is also available in: English
Jag har en förkärlek för lekfulla, knasiga och annorlunda påskägg som får en att le. I förra veckan gjorde jag ägg målade som kakor och nu är det dags för ett annat ätbart motiv: stekta ägg! Det här är alltså kort och gott kokt ägg med stekt ägg. Väldigt meta!
DIY ÄGG DEKORERADE MED STEKTA ÄGG
Du behöver:
Kokt eller urblåst ägg, vit och gul färg, liten pensel
Gör så här:
- Börja med att måla ”äggvitorna”. Lägg på tjockt med vit färg i fläckar med oregelbunden form. LÅT TORKA.
- Fortsätt med att måla ”äggulorna” genom att lägga en stor droppe gul färg på varje ”äggvita”.
Det hade varit så roligt att se hur dina ägg med stekta ägg på blev! Tagga @hungryheart.se eller länka till det här inlägget så att jag hittar dig. =)
FÖLJ HUNGRY HEART PÅ: BLOGLOVIN’, Facebook, Instagram och Pinterest
Sandra
Meen så gulligt :D Älskar alla små finurliga och roliga DIY’s som du presenterar här. Jag borde också leka loss lite mer känner jag :)
Hungry Heart
Åh, vad glad du gör mig! Tack! <3
Katarina
Haha, jag prydde en påsktårta med sådana där stekta ägg-godisar. En del garvade gott och en del fattade inte alls.
Hungry Heart
Ha ha, det är ju lysande gjort! Fram för mer knas! =D
Alicia
Men alltså hahahahahahahahahaha detta är så himla galet! Fantastiskt!
Hungry Heart
He he, man kan allt behöva lite omväxling från allt skirt och gulligt så här till påsk. =)
Mikaela
Håller med ovanstående!! Vad glad jag blev av det här inlägget :D
Hungry Heart
Och jag blir glad av att kunna glädja någon! =)
Josefin
haha alltså detta är bland det bästa jag sett i påskdekorationsväg!
Hungry Heart
Tack snälla du! Vad glad jag blir! =)
Ha en riktigt fin påsk!
Maja
Haha, älskar ordleken!
Och så fint målat!!
Hungry Heart
Tack! Kul att du gillar det! =)
vardagskonst
Jag firar inte påsken och har alltså inte alls pysslat något. Men många andra gör ju det så jag har sett mängder av påskpyssel men detta var faktiskt det roligaste och mest unika som jag sett hittills. Fint!
Hungry Heart
Men åh vad glad du gör mig! Tack snälla du för din fina kommentar! <3